Pozemkové úpravy konečne aj v Podbieli

28.03.2019 08:18

Agrorezort štartuje pozemkové úpravy po celom Slovensku v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku. Týkať sa budú aj našej obce.

  • Rada Úradu pre verejné obstarávanie potvrdila správnosť postupu verejného obstarávania na pozemkové úpravy
  • Agrorezort spúšťa pozemkové úpravy za takmer 45 miliónov eur
  • Zrealizované budú pozemkové úpravy v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku

„Takmer rok po vyhlásení súťaže môžeme ohlásiť, že začíname s pozemkovými úpravami. Ešte v priebehu tohto roka odštartuje realizácia projektov pozemkových úprav v katastroch na západnom, strednom i východnom Slovensku. Celkovo pôjde o 168 katastrálnych území za 44,6 milióna eur bez DPH. Ide o prelomový okamih. Pôjde od roku 2010 o prvé realizovanie pozemkových úprav štátom. Moji predchodcovia Zsolt Simon z Mostu-Híd ani Ľubomír Jahnátek za SMER-SD ich totiž nedokázali zrealizovať. Podarilo sa to až Slovenskej národnej strane,“ povedala Gabriela Matečná (SNS), vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Územia, v ktorých budú realizované projekty pozemkových úprav museli spĺňať niekoľko kritérií. Museli mať hotové prípravné konanie, čo je podmienka zo zákona. Obce museli s pozemkovými úpravami súhlasiť a musel byť preukázaný aj záujem vlastníkov o pozemkové úpravy.             Aby bolo možné projekty ukončiť počas obdobia oprávneného čerpania Programu rozvoja vidieka 2014-2020, muselo sa jednať o katastrálne územia s rozlohou do 2 000 ha,“ vysvetlil Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ sekcie legislatívy MPRV SR.

Pozemkové úpravy sú jedným zo základných riešení vlastníckych práv k poľnohospodárskym a lesným pozemkom. Výsledkom pozemkových úprav je nové usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom, ich evidencia v katastrálnych operátoch katastra nehnuteľností, nové nájomné vzťahy k pozemkom, ako aj realizované technické a ekologické opatrenia spoločných a verejných zariadení. „Mrzí ma dlhý čas procesu kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý bol na škodu predovšetkým občanom dotknutých území, zdôraznila Gabriela Matečná.

Rozdrobenosť vlastníctva pôdy a komplikácie v užívateľských vzťahov majú na Slovensku korene v dedičskom uhorskom práve a neskôr v kolektivizácii. Dôsledkom toho vznikajú nevyjasnené a nevyvážené vzťahy medzi vlastníkmi a užívateľmi. Vlastníci majú problém dostať sa k užívaniu svojich pozemkov. Na Slovensku je v súčasnosti 8,4 miliónov vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na 1 parcelu je 11,93 a jeden vlastník v priemer vlastní 22,74 parciel.

 

 

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR